У канцы адыходзячага года выкладчыкі і студэнты кафедры англійскай мовы гуманітарных спецыяльнасцяў гасцінна прымалі доктара філалагічных навук, прафесара, члена Гільдыі лінгвістаў-экспертаў па дакументацыйнs[ і інфармацыйных спрэчках (Глэдзіс) Антаніну Сямёнаўну Шчарбак ў рамках Дамовы аб супрацоўніцтве паміж факультэтам міжнародных адносін БДУ і факультэтам філалогіі і журналістыкі Тамбоўскага дзяржаўнага ўніверсітэта ім. Г. Р. Дзяржавіна і ў рамках прафарыентацыйнага праекта кафедры «Клічу ў сваю прафесію».

Сфера навуковых інтарэсаў А. С. Шчарбак — кагнітыўная анамастыка і юрыслінгвістыка (навуковая дысцыпліна, аб'ектам вывучэння якой з'яўляюцца ўзаемаадносіны мовы і права). Студэнты 5 курса спецыяльнасці "Міжнароднае права" з вялікай цікавасцю праслухалі навуковае паведамленне пра тое, што ў іх ёсць яшчэ адна унікальная магчымасць прымянення сваіх прафесійных камунікатыўных ведаў — стаць лінгвістам-экспертам. Таму, як адзначыла прафесар А. С. Шчарбак, важна валодаць словам, паколькі натуральная мова выступае як элемент заканатворчай дзейнасці і тлумачэння закона, што яшчэ раз пацвярджае выказванне Рэнэ Дэкарта: «Дакладна вызначайце словы, і вы вызваліце ​​свет ад паловы непаразуменняў». У лінгвістычным аспекце лінгвістычная экспертыза ўяўляе выгляд даследавання аб'ектаў, які ўстанаўлівае праўдзівасць / памылковасць альбо магчымасць / немагчымасць апісальных выказванняў аб гэтым аб'екце (аб'ектах). У гэтым ракурсе вытворчасць лінгвістычнай экспертызы грунтуецца на існуючых да дадзенага моманту тэорыях мовы і распрацаваных у мовазнаўстве методыках даследавання лінгвістычных аб'ектаў. Адной з галоўных задач з'яўляецца даследаванне выказванні з мэтай тлумачэння яго сэнсавага зместу, паколькі прадметам экспертызы з'яўляецца пэўны лінгвістычны зрэз доследнага аб'екта. Інфармацыю нясуць не толькі словы, але і словазлучэнні, выказванні, тэксты, уся інфармацыя, якая здабываецца з кантэксту, вельмі важная. І таму ўсе віды інфармацыі — затэкставая, падтэкставая, адкрытая, закрытая — маюць важнае значэнне для правядзення лінгвістычнай экспертызы. Пасля выступу прафесара А. С. Шчарбак студэнты яшчэ доўга задавалі пытанні, на якія яны атрымалі кваліфікаваны адказы спецыяліста ў дадзенай галіне ведаў.

Выкладчыкі і студэнты кафедры англійскай мовы гуманітарных спецыяльнасцяў выказваюць шчырую ўдзячнасць прафесару А. С. Шчарбак за змястоўнае навуковае паведамленне. Мы шчыра віншуем нашых калег з Тамбоўскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Г. Р. Дзяржавіна з надыходзячымі святамі і спадзяемся на далейшае плённае супрацоўніцтва.

Нашы самыя цёплыя віншаванні дэканату, прафесарска-выкладчыцкаму складу, студэнтам ФМА з Новым годам! Новых творчых поспехаў, адкрыццяў, вялікага шчасця і добрага настрою ўсім ў надыходзячым 2017!

Кантактная інфармацыя

• Адрас: г. Мінск, вул. Ленінградская, 20