14 кастрычніка 2016 года на кафедры англійскай мовы эканамічных спецыяльнасцяў адбыліся штогадовыя дыпламатычныя чытанні студэнтаў ФМА ў рамках клуба навуковых дыскусій, які аб'ядноўвае студэнтаў і супрацоўнікаў НАН ў агульным жаданні абмеркаваць найбольш актуальныя пытанні сучаснай навукі, якія маюць непасрэднае дачыненне да падрыхтоўкі высокакваліфікаванага спецыяліста, які валодае замежнымі мовамі і перадавымі навуковымі тэхналогіямі.

У мерапрыемстве, якое было арганізавана загадчыкам кафедры англійскай мовы эканамічных спецыяльнасцяў дац. С. А. Дубінка, прымалі ўдзел выкладчыкі кафедры англійскай мовы эканамічных спецыяльнасцяў дац. А. І. Маркосьян, старшы выкладчык Т. В. Шміт, студэнты 5-га курса спецыяльнасці "Сусветная эканоміка», якія вывучаюць англійскую мову як першую замежную, а таксама спецыяльныя госці дадзенага мерапрыемства: доктар фізічных навук Э. І. Зянкевіч, кандыдат хімічных навук Н. П. Машэрава, кандыдат тэхнічных навук В. А. Моргун.

Штогадовае правядзенне дыпламатычных чытанняў стала адной з асноўных традыцый нашага факультэта, а колькасць удзельнікаў дадзенага мерапрыемства з кожным годам толькі расце. Важна адзначыць, што падобныя мерапрыемствы спрыяюць фарміраванню ў студэнтаў не толькі вопыт прафесійных іншамоўных зносін, але і навыкаў публічных выступленяў.

Асаблівую значнасць дадзенае мерапрыемства набыло яшчэ і таму, што на ім прысутнічалі спецыяльныя госці, якія не толькі прынялі актыўны ўдзел у абмеркаванні праблем, але і правялі шэраг прэзентацый.

Тэматыка прадстаўленых дакладаў і прэзентацый на цяперашніх дыпламатычных чытаннях была вельмі разнастайная. Пры гэтым іх аб'ядноўвала агульная тэма дадзенага мерапрыемства: "From Intercultural Communication to Successi nBusiness"

У сваю чаргу прафесар Э. І. Зянкевіч прадставіў наступныя прэзентацыі:

• "The Art of Power Point Presentation"
  • '' H-factor ".

Важна адзначыць, што сам дакладчык мае дастаткова высокі паказчык h-фактару, які дазваляе яму быць запрошаным прафесарам для чытання лекцый у многіх вядучых ВНУ у нас у краіне і за мяжой. Вельмі цікавай і карыснай апынулася прадстаўленая дакладчыкам інфармацыя аб рэйтынгу ВНУ і навуковых устаноў нашай краіны па дадзеным паказчыку. Тым больш было прыемна адзначыць, што наш універсітэт займае ў ім лідзіруючае месца.

У ходзе мерапрыемства абмяркоўваліся пытанні культурных стэрэатыпаў і міжкультурных асаблівасцяў, правілы вядзення бізнесу і бізнес этыкету, прынятыя ў розных краінах, а таксама закраналіся актуальныя эканамічныя пытанні і сацыяльныя праблемы. Студэнты прадэманстравалі выдатныя навыкі мастацтва прэзентацыі і парадавалі слухачоў і гасцей сваімі шырокімі ведамі ў розных сферах. Актыўныя абмеркаванне і пытанні, якія суправаджалі выступленні, яшчэ раз даказваюць зацікаўленасць студэнтаў у мерапрыемствах такога фармату, абмене вопытам, іх адкрытасці і гатоўнасці да набыцця новых і замацаванню ўжо атрыманых ведаў.

Госці мерапрыемства адзначылі высокі ўзровень падрыхтоўкі нашых студэнтаў да гэтага мерапрыемства, а таксама выдатнае валоданне студэнтамі замежнай мовай.

У падрыхтоўцы і правядзенні гэтага мерапрыемства прымалі ўдзел студэнты 5-га курса спецыяльнасці "Сусветная эканоміка»: Няборская Марыя, Ігнацьеў Уладзіслаў, Шагава Анастасія, Шумік Крысціна, Ждановіч Паліна, Чалай Караліна, Гур'янава Дар'я, Цюцкрава Аляксандра, Лапіцкая Дар'я, Сырыца Юлія, Абмётка Анастасія, Гогаль Дар'я, Ермаковіч Лізавета, Рыдзеўская Яна, Курбатава Анастасія.

Анастасія Шагава, студэнтка 5-га курса спецыяльнасці "Сусветная эканоміка"

Кантактная інфармацыя

• Адрас: г. Мінск, вул. Ленінградская, 20