На кафедры тэорыі і методыкі выкладання рускай мовы як замежнай была праведзена прыгожая літаратурна-мастацкая акцыя “Восеньская элегія. Восеньскія традыцыі і святы народаў свету». Мэта акцыі – далучыць замежных студэнтаў, якія вывучаюць рускую мову, да рускай літаратуры, класічнай паэзіі, жывапісу і музыкі, а таксама павысіць матывацыю да вывучэння мовы. Мерапрыемства праводзілася ў дыстанцыйным фармаце, які прадугледжвае падрыхтоўку выступлення загадзя, а таксама яго запіс.

У групах размаўлялі пра розныя восеньскія традыцыі і святы восені ў розных народаў свету. Студэнты вучылі вершы і чыталі любімыя радкі. У рамках мерапрыемства быў наладжаны конкурс на лепшае выкананне верша ці песні на рускай мове.

Студэнтка факультэта міжнародных адносін Авезава Акменглі прачытала ўрывак з верша А. С. Пушкіна «Восень». Група студэнтаў спецыяльнасці "Міжнародныя адносіны" развучвала радкі пушкінскай "Зімовай раніцы". Вершы вялікага паэта чыталі таксама студэнты 2 курса Вэй Лай, Лю Сіхэн, Вэнь Янь і іншыя. Замежныя студэнты з розных факультэтаў, якія вучацца ў групах з рускай мовай, актыўна ўдзельнічалі ў літаратурна-мастацкай акцыі. Айнур Рустамава, студэнтка біялагічнага факультэта выдатна прачытала верш Н. А. Някрасава "Школьнік", Лю Ланьцы – верш Ф. І. Цютчава "Ёсць у восені першапачатковай...". На мерапрыемстве быў прадстаўлены і эканамічны факультэт. Лі Сыюань, студэнт 2 курса, расказаў верш С. Я. Маршака "Каляровая восень". Сярод любімых паэтаў аказаўся і Э. Асадаў. Верш "Мне ўжо не 16, мама" прачытаў Ян Чжэнь, студэнт 3 курса факультэта міжнародных адносін. Асабліва яскравае ўражанне на слухачоў і гледачоў зрабілі выканаўцы песень на рускай мове. Усім вельмі спадабалася выкананне песні В. Цоя “Зязюля” студэнтам 2 курса спецыяльнасці “Міжнародныя адносіны” Лю Сянлунам. Чжан Ісін, магістрантка біялагічнага факультэта стварыла і выканала кампазіцыю «Стоп! Стоп! Стоп!», а студэнтка факультэта міжнародных адносін Чжан Юйсю – песню «Аляксандра».

Прыгожую музычную гісторыю з выкананнем фартэпіяннай п'есы прадставіла Сун Юйцын, магістрантка эканамічнага факультэта.

З відэаролікамі выканаўцаў можна пазнаёміцца ​​на кафедры. Відэакампазіцыі студэнтам дапамагалі рыхтаваць выкладчыкі кафедры Раманенка М. А., Лебядзеўская Т. В., Храмчанка Т. А., Шыкунова С. В., Аўчыннікава А. М., Варычэнка Г. У.