Сучасны чалавек жыве ў асяроддзі розных медыя. Тэлебачанне, сацыяльныя сеткі, месэнджары – усё гэта стала неад'емным атрыбутам сучаснага жыцця. Аднак развіццё сродкаў масавай інфармацыі і тэхналогій мае не толькі станоўчыя, але і адмоўныя бакі, адным з якіх заключаецца ў распаўсюджванні хлуслівай недакладнай (фэйкавай) інфармацыі. У сувязі з гэтым на кафедры англійскай мовы эканамічных спецыяльнасцей у рамках дыпламатычных чытанняў студэнты, якія вывучаюць англійскую мову як другую замежную, абмеркавалі праблему фэйкавых навін у сучасным свеце. Мерапрыемства праходзіла ў анлайн-фармаце і было арганізавана кандыдатам філалагічных навук, дацэнтам кафедры А. В. Бабуком і старшым выкладчыкам А. А. Карповіч.

Студэнты выступалі з анлайн-дакладамі па розных аспектах тэматыкі фэйкавых навін: гісторыя фэйкавых навін, стварэнне «фэйкаў» у розных сродках масавай інфармацыі. Даклады суправаджаліся актуальнымі прыкладамі як з адкрытых крыніц, так і з розных навуковых даследаванняў.

Гэтае мерапрыемства было для студэнтаў карысным тым, што яны змаглі вывучыць паходжанне паняцця "Fake news", усвядоміць неабходнасць праверкі атрыманай інфармацыі на прадмет хлусні і няпэўнасці, выкарыстоўваючы пры гэтым крытычнае мысленне.

Калі занятак праходзіць у дыстанцыйным фармаце, неабходна, каб было створана інтэрактыўнае асяроддзе, якое дапаможа максімальна ўцягнуць усіх удзельнікаў у камунікацыю. Тэма мерапрыемства вельмі нестандартная, цікавая і актуальная. Галоўнае – абудзіць першаснае жаданне даведацца, а затым студэнты самі гатовы вывучаць цікавы для іх аспект. Нягледзячы на ​​дыстанцыйны фармат, які не дазволіў удзельнікам у поўнай меры ўзаемадзейнічаць у рэжыме жывых зносін, абмеркаванне атрымалася інфарматыўным і карысным як у плане маўленчай практыкі, так і з пункту гледжання пашырэння навуковага кругагляду.

Яўгенія Анохіна, Мікалай Пятроўскі, Чыгір Іван, Пілішчык Зміцер, студэнты 2-га курса спецыяльнасці «Сусветная эканоміка»