Напярэдадні 100-годдзя БДУ на кафедры тэорыі і методыкі выкладання рускай мовы як замежнай былі праведзены фотаконкурс і конкурс сачыненняў, прысвечаных юбілею ўніверсітэта. Замежныя студэнты рабілі фатаздымкі, апісвалі ў сачыненнях свае ўражанні і пачуцці ад вучобы ва ўніверсітэце на рускай мове. Студэнты выказвалі сваю ўдзячнасць за магчымасць атрымліваць новыя веды і радасць зносін са сваімі аднагодкамі з розных краін свету.

Вось радкі са студэнцкіх работ. "Навучанне фарміруе далейшы жыццёвы шлях, прафесійную дзейнасць і ўплывае на якасць самога жыцця ў перспектыве", – заўважае Анаева Санагуль (2 курс, спецыяльнасць "Мытная справа"). Далей студэнтка адзначыла, што "вельмі важна вучыцца менавіта там, дзе камфортна і дзе можна атрымаць неабходную прафесійную падрыхтоўку".

Яе аднакурснік Атаеў Аразмухамет вельмі задаволены тым, што вучыцца ў БДУ: «У цяперашні час я студэнт БДУ і ганаруся гэтым. Я з'яўляюся сябрам камітэта Студэнцкага саюза і прымаю актыўны ўдзел у паўсядзённым студэнцкім жыцці».

Студэнтка з Кітая Вэй Лай (2 курс, спецыяльнасць “Міжнародныя адносіны”) напісала так: "У БДУ я сустрэла новых сяброў і выкладчыкаў, атрымліваю вельмі шмат прафесійных ведаў у такіх сферах, як асновы дыпламатыі, гісторыя міжнародных адносін, сусветная эканоміка. Выкладчыкі даюць нам вельмі шмат цікавай інфармацыі, і мы разам абмяркоўваем розныя праблемы, часам важныя для ўсяго свету. Я пабывала ў музеі гісторыі Вялікай Айчыннай вайны, гістарычных гарадах Беларусі. Але самым незабыўным быў для мяне ўдзел у 78-й навуковай канферэнцыі студэнтаў і аспірантаў ФМА, дзе я ўпершыню ў жыцці выступіла з дакладам. Гэта застанецца ў маёй памяці на ўсё жыццё. У мяне багатае і цікавае жыццё і вучоба ў БДУ».

Лю Сіхэн (2 курс, спецыяльнасць «Міжнародныя адносіны») адзначае: «Мне вельмі падабаюцца мае таварышы па групе і выкладчыкі ў нашым універсітэце. Усе мне вельмі дапамагаюць, і я ім вельмі ўдзячны. У дзень 100-годдзя БДУ я жадаю ўсім шчасця, поспехаў і светлай будучыні. Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт – мой любімы ўніверсітэт!».

Цікавую работу напісала Палыева Багул (3 курс, спецыяльнасць «Міжнародныя адносіны»). Яна лічыць: «на факультэце міжнародных адносінаў прапаноўваецца такая праграма, што, засвоіўшы яе, сённяшні студэнт можа стаць добрым дыпламатам у будучыні… Я люблю наш універсітэт! Я хачу павіншаваць усіх, хто датычны да БДУ і вучыцца зараз, хто ўжо атрымаў дыплом БДУ, усіх выкладчыкаў, хто працуе з намі ці працаваў раней! Віншую мой любімы ўніверсітэт з юбілеем! Няхай кожны дзень, праведзены ва ўніверсітэце, дорыць масу яркіх эмоцый, цікавых пазнанняў, прыемных знаёмстваў і сустрэч!»

Юй Шоўці (1 курс, спецыяльнасць "Міжнародныя адносіны") з гонарам адзначае, што "БДУ не закрыты, а адкрыты і эксклюзіўны ўніверсітэт", і для яго "вялікі гонар засведчыць разам з усімі векавы юбілей".

Чан Цзэлінь (2 курс, спецыяльнасць "Міжнародныя адносіны") цёпла адклікаецца аб выкладчыках факультэта міжнародных адносін: "Тут шмат добрых выкладчыкаў, якія цярпліва адказваюць на нашы пытанні і дапамагаюць лепш вучыцца, у іх няма эгаізму".

Турэцкі студэнт Макін Хакан (2 курс, спецыяльнасць "Міжнародныя адносіны") падкрэсліў, што "рады быць студэнтам БДУ, таму што турэцка-беларускія адносіны мацнеюць з кожным днём".

«У нас выдатныя выкладчыкі, яны робяць шмат, каб даць нам якасную адукацыю. Яны не толькі прафесіяналы, але і добрыя спагадлівыя людзі, якія разумеюць, што мы, замежныя студэнты, часта маем патрэбу ў дадатковым тлумачэнні», – адзначае Рахымава Нурджахан (3 курс, хімічны факультэт).

Мастафа Махамед Альгасім Ахмед (1 курс, мехмат) з Судана заўважае, што «ўніверсітэт прыгожы, а краіна вельмі гасцінная… БДУ – лепшы ўніверсітэт для студэнтаў!»

Другая тэма, на якую былі напісаны конкурсныя работы, была прысвечана восеньскім святам у родных краінах студэнтаў. Язлыеў Мердан (3 курс, фізфак) так выказаў свае пачуцці: «З надыходам восені з'яўляюцца ідэі, якія прымушаюць задумацца. Паэты пішуць вершы, музыканты ствараюць музыку, спевакі выконваюць песні, майстры прыгожых мастацтваў адлюстроўваюць непаўторную гармонію прыроды. Нараджаюцца таямнічыя гукі і ў маім сэрцы...».

Студэнт Го Ліцзя (3 курс, спецыяльнасць «Сусветная эканоміка») пісаў пра восеньскія святы ў Кітаі і любімы пачастунак кітайцаў у восеньскія дні – месяцовыя кексы свята Сярэдзіны восені: «Людзі адзначаюць свята, любуючыся поўным месяцам і выпякаючы месяцовыя кексы як сімвалы ўз'яднання, што вельмі важна для кожнага кітайца!

Ван Цзячэн (1 курс, спецыяльнасць «Міжнародныя адносіны») піша: «Абрады свята Сярэдзіны Восені багатыя і разнастайныя. Усе яны адлюстроўваюць гарачую любоў кітайцаў да жыцця і надзеі на выдатную будучыню».

Таксама падчас мерапрыемства быў праведзены фотаконкурс. Лепшыя фатаграфіі прадстаўлены на кафедры. З лепшымі студэнцкімі сачыненнямі можна азнаёміцца на стэндзе кафедры тэорыі і методыкі выкладання рускай мовы як замежнай. Мерапрыемства было арганізавана выкладчыкамі кафедры Храмчанка Т. А., Шыфрон-Барэйка І., Баброўскай А. А., Праконінай В. В., Аўчыннікавай А. М., Варычэнка Г. У.