20 кастрычніка 2021 г. у рамках традыцыйных штогадовых Дыпламатычных чытанняў студэнты 3 курса спецыяльнасці «Сусветная эканоміка» прынялі ўдзел у пасяджэнні двух круглых сталоў, аб'яднаных агульнай тэмай "Changing Business Environment" ("Зменнае бізнес-асяроддзе"). Мерапрыемства было арганізавана кафедрай англійскай мовы эканамічных спецыяльнасцей пад кіраўніцтвам дац. А. І. Маркасьян, ст. выкладчыкаў Т.В. Шміт, А. П. Гіцкой, А. М. Салавей, К. А. Талейка, А.С. Мартыновіч.

Варта адзначыць, што падобныя мерапрыемствы даюць цудоўныя магчымасці для раскрыцця творчага патэнцыялу, ініцыятыўнасці студэнтаў, развіцця іх крытычнага мыслення. Нязменна вялікая колькасць студэнтаў выказваюць жаданне паўдзельнічаць у Дыпламатычных чытаннях. Гэты год не стаў выключэннем. Выступоўцы падрыхтавалі змястоўныя даклады з цікавымі прэзентацыямі, падчас якіх непазбежна датычыліся змен у бізнес-асяроддзі, звязаных з пандэміяй. Можна з упэўненасць сказаць, што ўсе выступленні знайшлі водгук у аўдыторыі і выклікалі ажыўленую дыскусію.

Так, Гарусаў Уладзіслаў і Антановіч Раман разгледзелі ў сваім дакладзе прынцыпы зялёных аблігацый і іх ролю ў развіцці экалагічнай устойлівасці. Лукашова Марыя прадставіла аналіз пераваг інтэрнет-рэкламы і перспектыў яе развіцця. Лізавета Карась прааналізавала эфектыўныя лідарскія практыкі, якія садзейнічаюць дасягненню мэт арганізацыі і развіццю арганізацыйнай культуры. Каралева Ульяна расказала, як змяніўся бізнес-этыкет з прыходам пандэміі. Бешымава Сельбі прадставіла дадзеныя даследаванні ўплыву пандэміі каранавіруса на бізнес-асяроддзе, прааналізавала выклікі і рызыкі, з якімі сутыкнуліся прадпрыемствы ва ўмовах пандэміі, а таксама прапанавала эфектыўныя спосабы пераадолення крызісу. Казубоўская Паліна і Шылава Кацярына разгледзелі асноўныя напрамкі развіцця глабальнай сусветнай эканамічнай сістэмы, адзначылі асноўныя характарыстыкі праблемных аспектаў росту сусветнай эканомікі і вылучылі найбольш важныя напрамкі глабальнай стабілізацыі сусветнай эканомікі. Хлыпаўка Лізавета і Бутэнка Улада прааналізавалі эфектыўныя метады кіравання ў мультыкультурным бізнес-асяроддзі, умовы павышэння рэзультатыўнасці кадравай палітыкі. Рацькова Аліна і Прыгонная Лізавета ў сваёй прэзентацыі закранулі тэму ўплыву зменлівага дзелавога асяроддзя на практыку кіравання. Венска Дар'я і Крывашэева Аіда ў сваім дакладзе прадставілі рэкамендацыі для эфектыўнай арганізацыі перагаворнага працэсу.

Сесіяй пытанняў і адказаў суправаджаліся таксама выступленні Лабковіч Анастасіі і Сакалоўскай Лізаветы аб зменах бізнес-мадэлі кампаніі ва ўмовах крызісу, Кішык Дар'і і Шэнцюрк Шэнай аб зменах у транспартнай прамысловасці. Карнялюк Кірыл і Скур'ят Зміцер асвятлілі змены ў кірунках транспартнай лагістыкі, а Барышава Лізавета і Дзітрыс Лізавета Марыя распавялі аб эвалюцыі лагатыпаў вядомых брэндаў. Мацвеюк Аляксей і Казарэдаў Уладзіслаў закранулі пытанне распрацоўкі камп'ютарных гульняў, а Юркевіч Мікіта і Фазылава Аліна разгледзелі ключавыя элементы падтрымання ментальнага здароўя на працоўным месцы. Эдама Сафія і Эльбуздукаеў Азамат прапанавалі абмеркаваць працу авіякампаній ва ўмовах пандэміі.

Разнастайнасць прадстаўленых тэм дакладаў і іх дыскусійны характар ​​садзейнічалі павышэнню дасведчанасці студэнтаў у розных галінах прафесійных ведаў. Студэнты прадэманстравалі высокі ўзровень валодання англійскай мовай і добрыя аратарскія навыкі, уменні аргументавана адстойваць свой пункт гледжання.

Студэнты адзначылі значнасць такіх мерапрыемстваў не толькі для развіцця прафесійных кампетэнцый, але і для асобаснага росту, пашырэння агульнага кругагляду.

Салавей А.М., Гіцкая А.П., ст. выкладчыкі кафедры англійскай мовы эканамічных спецыяльнасцей