19 кастрычніка 2021 г. на кафедры англійскай мовы эканамічных спецыяльнасцяў адбыўся конкурс інавацыйных ідэй на тэму «Implementation of innovative technologies in the context of digitalization» у рамках штогадовага мерапрыемствы "Дыпламатычныя чытанні", якое ў гэтым годзе прымеркавана да 100-годдзя alma mater. Мерапрыемства было арганізавана магістрантамі спецыяльнасці «Кіраванне ў сацыяльных і эканамічных сістэмах» пад кіраўніцтвам загадчыка кафедры дац. С.А. Дубінка.

Конкурс прайшоў у фармаце «Elevator pitch», кароткай прэзентацыі канцэпцыі новага прадукту, праекта або сэрвісу партнёру для атрымання інвестыцый – папулярнай у сучасным дзелавым свеце формы вылучэння і абмеркавання творчых ідэй.

З дакладамі, прысвечанымі ўкараненню інавацыйных тэхналогій, выступілі 6 магістрантаў. Кожны з іх вылучаў цікавыя прапановы ў рамках цыфравізацыі.

Анастасія Малышыц прадставіла дадатак для аб'яднання малога бізнэсу, з дапамогай якога малыя прадпрыемствы, такія як кавярні, прадастаўляюць фрылансерам месцы для працы. Дзякуючы дадзенай інавацыі абодва бакі атрымліваюць перавагі: фрылансеры знаходзяць камфортнае месца для працы, а прадпрыемствы прыцягваюць дадатковых кліентаў і павялічваюць свой прыбытак.

Марыя Іванова прапанавала стварэнне ілюстрацый для вэб-сайтаў з мэтай прыцягнення ўвагі пакупнікоў да брэнду. У дакладзе было адзначана, што ні адна кампанія не зможа застацца на рынку без дызайнерскага афармлення сайта.

Ульяна Бычкова вылучыла ідэю па стварэнні інтэрнэт-платформы для браніравання парковачных месцаў у прыватнай уласнасці, што дазволіць зэканоміць час, грошы і бензін.

Карына Цецерукова выступіла з прапановай чат-бота з штучным інтэлектам, які выкарыстоўваецца ў працы дзяржаўных структур, у тым ліку мытных органаў. Дадзеная інавацыя дазволіць скараціць колькасць наведвальнікаў дзяржаўных устаноў.

Юлія Дзюбайла прэзентавала эфектыўны дадатак, які звязвае турыстаў з мясцовымі жыхарамі для браніравання кватэр, пакояў і іншых памяшканняў, што дазваляе падарожнікам эканоміць на грашовых сродках, а рэзідэнтам атрымліваць дадатковы прыбытак.

Святлана Аўтух прадставіла дадатак для дакументазвароту ўнутры арганізацыі, якая дазваляе падпісваць дакументы, дзе патрабуецца дзве і больш подпісы, без раздрукоўвання іх на папяровым носьбіце. Больш за тое, дадзены дадатак мае функцыю, якая дазваляе пакідаць каментары для выканаўцы.

У заключэнне была адзначана эфектыўнасць укаранення кожнай з прапанаваных тэхналогій. Па выніках дэбатаў перамога была падзелена паміж усімі ўдзельнікамі.

Дзюбайла Юлія, Аўтух Святлана, магістранты спецыяльнасці «Кіраванне ў сацыяльных і эканамічных сістэмах»