У апошні тыдзень лістапада студэнты 1 курса срециальности "Міжнароднае права" (кафедра англійскай мовы гуманітарных спецыяльнасцяў) атрымалі даволі незвычайнае заданне – арганізаваць экскурсію ў Нацыянальны мастацкі музей Рэспублікі Беларусь у рамках кафедральнага вучэбна-адукацыйнага праекта «ART AND HISTORY». І не проста арганізаваць, а знайсці нешта «сваё». Як раз завяршылася вывучэнне тэмы «Мастацтва» на англійскай мове, і ў студэнтаў з'явілася магчымасць выступіць у ролі мастацкіх экспертаў, вызначыць кірунак і выказаць сваё меркаванне аб тым ці іншым шэдэўры сусветнай культуры. Уражанняў аказалася так шмат, што хацелася б падзяліцца імі з усімі, бо кожны можа адшукаць часцінку сябе на палотнах вялікіх мастакоў.

«Пасля наведвання Нацыянальнага мастацкага музея ў мяне засталася маса эмоцый і, што самае галоўнае, натхненне. Нацыянальны мастацкі музей — скарбніца для аматараў творчасці, менавіта там людзі, тыя, хто любіць тварыць, змогуць знайсці нешта сваё, пранікнуцца атмасферай шэдэўраў усіх часоў і прачуць іх, а "назіральнікі", звязаныя з мастацтвам толькі сузіраннем, нацешацца неверагоднай прыгажосцю карцін і скульптур».—- Дар'я Саўко.

«Уражанні пасля Нацыянальнага мастацкага музея засталіся толькі самыя станоўчыя. Мне неверагодна спадабаліся ўсе залы, асабліва зала беларускай культуры. Я заставалася пад уражаннем яшчэ доўгі час, так як было шмат думак ад прадстаўленых карцін, ад іх гісторый і аўтарскіх перажыванняў».— Дар'я Булко.

«Я атрымаў велізарнае задавальненне ад прагляду карцін, асабліва ад працы Сямёна Нікіфарава пад назвай «Партрэт Уладзіміра і Сафіі Трубяцкіх, дзяцей князя Пятра Мікалаевіча Трубяцкога». У 18 стагоддзі славіліся нашы туркменскія дываны ручной работы, і тут, у Беларусі, я знайшоў іх там, дзе менш за ўсё чакаў». — Ыхлас Баллыеў.

«Пасля наведвання музея я была пад вялікім уражаннем! Асабліва мяне здзівіла разнастайнасць карцін (пачынаючы ад старажытных карцін да карцін-сучаснікаў). Я атрымала велізарнае задавальненне, падарожнічаючы па залах і разглядаючы кожную з іх, бо ўсе яны як асобная гісторыя, са сваімі эмоцыямі і пачуццямі, якія былі перададзены мастаком праз палатно". — Алена Бяшымава.

«Мне спадабаўся паход у Нацыянальны мастацкі музей Рэспублікі Беларусь. Музей вельмі добры, у ім сабрана шмат цікавага матэрыялу і ўсё вельмі добра аформлена. Асабліва я быў натхнёны працамі ў стылі постімпрэсіянізму і абстракцыянізму. Разнастайнасць мастацкіх работ і скульптур рознага роду пашырылі мой кругагляд і прадстаўленне аб расійскіх і беларускіх мастаках». — Сердар Аразбердыеў.

«Пасля візіту ў музей я быў у захапленні! Я атрымаў задавальненне ад прагляду карцін. Бо кожная карціна — гэта асобная гісторыя жыцця з усімі сваім журботамі і радасцямі». — Аслан Аллахвердыеў.

Наведванне Нацыянальнага мастацкага музея было арганізавана старшым выкладчыкам кафедры англійскай мовы гуманітарных спецыяльнасцяў Вольгай Уладзіміраўнай Костачкінай.

Кантактная інфармацыя

• Адрас: г. Мінск, вул. Ленінградская, 20