25–29 лістапада 2019 г. у Баку (Азербайджан) прайшоў Міжнародны семінар «Мастацтва без межаў» — адзін з найбуйнейшых форумаў у СНД, прысвечаных тэме інклюзіі ў культуры і турызме. Семінар быў арганізаваны Азербайджанскім нацыянальным музеем мастацтваў пры падтрымцы Міждзяржаўнага фонду гуманітарнага супрацоўніцтва дзяржаў-удзельніц СНД і Міністэрства культуры Азербайджанскай Рэспублікі.

Семінар аб'яднаў удзельнікаў з Азербайджана, Беларусі, Казахстана, Малдовы, Расіі, Таджыкістана, Туркменістана і Узбекістана. Беларусь была прадстаўлена шматлікай дэлегацыяй — супрацоўнікамі Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта, Нацыянальнага мастацкага музея і праекту «Мівія».

У рамках семінара разглядаліся паспяховыя практыкі вядучых музеяў СНД па адаптацыі музейнай прасторы і яго інфармацыйных рэсурсаў пад патрэбы людзей з асаблівымі патрэбамі, пытанні арганізацыі турыстычнай дзейнасці, інклюзіўнай мастацкай адукацыі, сацыялізацыі і працаўладкавання людзей з інваліднасцю праз сферу мастацтва і турызму.

Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт быў прадстаўлены супрацоўнікамі кафедры міжнароднага турызму ФМА БДУ. У дакладзе старэйшага выкладчыка Наталлі Барысенка-Кляпач сістэматызаваны і абагульнены вопыт развіцця інклюзіўнага турызму ў Беларусі, прыведзены вынікі аўтарскіх палявых даследаванняў, акрэслены перспектывы развіцця дадзенага кірунку ў краіне. Даклад дацэнта Людмілы Факеевай прысвечаны вопыту забеспячэння даступнасці масавых падзейных мерапрыемстваў у Рэспубліцы Беларусь, практычным аспектам турысцка-інфармацыйнага забеспячэння з улікам прынцыпаў інклюзіі, пытанням падрыхтоўкі кадраў.

Праграма семінара ўключала не толькі абмен досведам і прэзентацыі інклюзіўных праектаў, але і азнаямленне з практычнымі прыкладамі арганізацыі даступных экспазіцый, правядзення экскурсій, майстар-класаў для наведвальнікаў з асаблівымі патрэбамі ў Азербайджанскім нацыянальным музеі мастацтваў, Азербайджанскім нацыянальным музеі дывана, Гісторыка-архітэктурных запаведніках «Гобустан »і« Ічэрышахяр ».

Па выніках удзелу ў семінары пашырана тэарэтычная база ў галіне спецыфікі экскурсійнай работы са сляпымі турыстамі і турыстамі са слабым зрокам, глухімі і са слабым слыхам, турыстамі з ментальнымі асаблівасцямі, турыстамі з абмежаваннямі мабільнасці. Выпрацаваны новыя напрамкі навукова-даследчай работы кафедры, прысвечаныя методыцы экскурсійнай работы з турыстамі з асаблівымі патрэбамі.

Кафедра міжнароднага турызму выказвае падзяку арганізатарам мерапрыемства — Азербайджанскаму Нацыянальнаму музею мастацтваў і Міністэрству культуры Азербайджанскай Рэспублікі.

Кантактная інфармацыя

• Адрас: г. Мінск, вул. Ленінградская, 20