2015_11_1616 лістапада 2015 г. на ФМА прайшоў трэнінг «Пераадоленне гендэрных стэрэатыпаў", арганізаваны ініцыятыўнай групай па рэалізацыі гендэрнага плана ФМА сумесна з Міжнародным грамадскім аб'яднаннем "Гендэрныя перспектывы".

Трэнінг з'яўляецца часткай адукацыйнага модуля, распрацаванага МГА "Гендэрныя перспектывы" спецыяльна для студэнтаў і старэйшых школьнікаў і накіраваны на павышэнне інфармаванасці маладых людзей у такіх галінах як гендэрная роўнасць, барацьба з гандлем людзьмі і хатнім гвалтам.

У рамках трэнінгу ўдзельнікі з ліку студэнтаў першых і трэціх курсаў аддзяленняў МА, МП і МЭ пазнаёміліся з адрозненнямі паняццяў «пол» і «гендэр», змаглі пашырыць сваё ўяўленне аб гендэрных стэрэатыпах і іх уплыве на жыццё людзей, паразважаць аб сутнасці гендэрнай роўнасці і яго значэнні ў грамадстве.

"Дадзены трэнінг з'яўляецца пілотным праектам для нашага факультэта. Наша ініцыятыўная група вырашыла звярнуцца за дапамогай да МГА" Гендэрныя перспектывы ", каб студэнты і студэнткі маглі атрымаць вопыт інтэрактыўнага занятку, які абапіраецца шмат у чым на асабісты вопыт саміх удзельнікаў, іх цікавасць, іх думкі з нагоды такой няпростай тэмы як "гендэрная роўнасць", — пракаментавала гэтае мерапрыемства старшы выкладчык кафедры германскіх моў Яніна Зінчанка, адна з удзельніц ініцыятыўнай групы факультэта па рэалізацыі гендэрнага плана ФМА.

"Мы таксама плануем правядзенне яшчэ аднаго трэнінгу, прысвечанага бяспечнаму выезду за мяжу. Тэма трэнінгу будзе цікавая многім студэнтам, так як яны ў сілу спецыфікі абранай спецыяльнасці часта выязджаюць за мяжу, але не заўсёды пры гэтым знаёмыя з правіламі бяспечнага паводзінаў," — пранансавала Я . Зінчанка яшчэ адно мерапрыемства.

Трэнінг "Папярэджанне гандлю людзьмі і бяспечны выезд за мяжу" плануецца правесці ў канцы лістапада, пачатку снежня. Задачы трэнінгу: пазнаёміць удзельнікаў з паняццем «гандаль людзьмі», метадамі вярбоўкі, правіламі бяспечнага выезду за мяжу; выпрацаваць уменне распазнаваць патэнцыйна небяспечную сітуацыю і правяраць інфармацыю пры выездзе за мяжу.

Фота: Кацярына Арціменя

Кантактная інфармацыя