15 красавіка 2024 г. у рамках Тыдня навукі на кафедры англійскай мовы міжнароднай прафесійнай дзейнасці факультэта міжнародных адносін адбыўся навуковы семінар з удзелам магістрантаў спецыяльнасцей "Сусветная эканоміка", "Сусветная эканоміка. Прафілізацыя: Дзяржаўнае кіраванне ў міжнародным эканамічным супрацоўніцтве", арганізатарам якога выступіла С. А. Дубінка, дацэнт загадчык кафедры. У мерапрыемстве таксама прынялі ўдзел магістранты спецыяльнасці "Дзяржаўнае і муніцыпальнае кіраванне" Белгарадскага дзяржаўнага нацыянальнага даследчага ўніверсітэта НДУ "БелДУ".

Удзельнікі выступілі з дакладамі па актуальных тэмах: "Combating counterfeiting within the EAEU in terms of scientific and technological progress" (Белавая Дар'я, ФМА), Development of road transport in the context of the formation of the common transport market" (Лазарэвіч Вераніка, ФМА), "Eurasian integration under sanctions: opportunities, risks and threats" (Багданава Алена, НДУ "БелДУ"), The conceptual basics of the systematic approach in the simplified system of taxation within the framework of payment between buyers and customers" (Ільічоў Іван, НДУ "БелДУ").

Такі выбар тэм абумоўлены шэрагам фактараў. Па-першае, на сённяшні дзень Еўразійскі эканамічны саюз (ЕАЭС) уяўляе сабой ключавую платформу для інтэграцыі эканомік дзяржаў-членаў. Па-другое, актуалізуецца паглыбленне інтэграцыйных працэсаў праз пашырэнне сферы супрацоўніцтва, у тым ліку інфраструктурныя праекты, інавацыйныя даследаванні, развіццё чалавечага капіталу і ўмацаванне партнёрскіх адносін для вырашэння глабальных выклікаў. Больш за тое, інтэграцыйныя працэсы ў ЕАЭС адыгрываюць важную ролю ў развіцці эканомік дзяржаў-членаў, аднак для максімізацыі іх патэнцыялу неабходна актыўнае супрацоўніцтва і адаптыўнасць да зменлівых умоў.

Абмеркаванне актуальных пытанняў і прэзентацыя дакладаў прайшлі ў інтэрактыўным навуковым фармаце і з'явіліся прадстаўленнем вынікаў навуковых праектаў, якія выконваюцца магістрантамі ў рамках магістарскіх дысертацый.

Дар'я Белая, магістрант спецыяльнасці "Сусветная эканоміка. Прафілізацыя: Дзяржаўнае кіраванне ў міжнародным эканамічным супрацоўніцтве"

Кантактная інфармацыя

• Адрас: г. Мінск, вул. Ленінградская, 20