15 верасня 2022 года ў Мінску адбылася XIII Міжнародная навукова-практычная канферэнцыя "Устойлівасць ланцуга паставак: інавацыі ў лагістыцы і мытні", у якой прынялі ўдзел прадстаўнікі Еўразійскай эканамічнай камісіі і Суда Еўразійскага эканамічнага саюза, Федэральнай мытнай службы, Прадстаўніцтваў мытнай службы Расіі і Казахстана пры мытнай службе Беларусі, Дзяржаўнага мытнага камітэта Рэспублікі Беларусь, міністэрстваў і ведамстваў Беларусі, суб'ектаў гаспадарання, навуковых і адукацыйных устаноў. Кафедру мытнай справы факультэта міжнародных адносін Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта прадстаўлялі старшыя выкладчыкі кафедры, якія спецыялізуюцца ў сферы лагістыкі, Капусціна Наталля Мікалаеўна і начальнік аддзела ТАА "Белсотра" Апановіч Наталля Генадзьеўна.

Праграма канферэнцыі ўключала прававыя і практычныя складнікі мытнай справы. У ходзе мерапрыемства былі абмеркаваны найбольш важныя пытанні ў сферы мытнага рэгулявання і яго ўдасканалення ў Еўразійскім эканамічным саюзе, асноўныя аспекты рэалізацыі норм новай рэдакцыі Закона Рэспублікі Беларусь "Аб мытным рэгуляванні ў Рэспубліцы Беларусь", пытанні фарміравання інавацыйных мытных тэхналогій, цыфравізацыі міжнародных ланцужкоў паставак, выкарыстання навігацыйных прыладаў (пломбаў) у лагістычным ланцугу паставак, функцыянаванні транспартнага комплексу і лагістычнай сістэмы Рэспублікі Беларусь ва ўмовах новых выклікаў і рызык. У ходзе панэльнай дыскусіі былі абмеркаваны прававыя і практычныя пытанні мытнай справы.

Удзельнікам канферэнцыі была дадзена ўнікальная магчымасць азнаёміцца ​​з фотавыставай, а таксама выставай інавацыйных тэхналогій у сферы мытнай справы. Выставачныя стэнды і экспанаты прадстаўлялі УА "Дзяржаўны інстытут павышэння кваліфікацыі і перападрыхтоўкі кадраў мытных органаў Рэспублікі Беларусь", ТАА "Радметрон", ТАА "Новаком сістэмас", Асацыяцыя міжнародных аўтамабільных перавозчыкаў, ТАА "Першы біт", РУП "Белмытсэрвіс", ТАА "ФКБрокерсэрвіс" », ТАА «Белсотра», РПЭУП «Белінтэртранс». Праводзілася дэманстрацыя відэаролікаў "Электронныя пломбы", "Тэхнічныя сродкі мытнага кантролю", "Аўтаматычны выпуск тавараў", "Цэнтр электроннага дэкларавання", "Перачэпка/перавалка", "Электронны дакументаабарот пры перавозцы чыгуначным транспартам". Усе відэаролікі, прэзентацыі і матэрыялы канферэнцыі выкладчыкі кафедры ўзялі для дэманстрацыі студэнтам і выкарыстання ў навучальным працэсе.

Кантактная інфармацыя

• Адрас: г. Мінск, вул. Ленінградская, 20