Цэнтр вывучэння перспектыў інтэграцыі правёў анлайн-школу Саюзнай лігі дэбатаў 23—25 ​​верасня 2020. Удзельнікі школы — будучыя дзебатары на Саюзнай лізе дэбатаў 2021.

З прывітальным словам перад удзельнікамі выступілі Віктар Шадурскі, дэкан факультэта міжнародных адносін БДУ, Аганес Саркісян, загадчык кафедры паліталогіі Расійска-Армянскага ўніверсітэта. Студэнты з Арменіі, Беларусі, Казахстана, Кыргызстана і Расіі прапампавалі свае прафесійныя навыкі. Для іх былі сфармаваны тэарэтычныя і практычныя модулі ў выглядзе пытанняў: якімі бываюць інтэграцыйныя аб'яднанні на постсавецкай прасторы? Якія структура і правілы дэбатаў? Як і дзе хутка знайсці інфармацыю? Як стварыць пісьменны аргумент у спрэчцы? Як кіраваць сваім голасам? Як пераадолець страх перад публікай?

Удзельнікі змаглі прымяніць на практыцы атрыманыя веды. Гэта былі першыя анлайн-дэбаты як для ўдзельнікаў, так і для арганізатараў. Аднак у наступны раз студэнты будуць дэбатаваць ужо ўжывую, таму што ўсе, хто прыняў актыўны ўдзел у школе, аўтаматычна праходзяць завочны адборачны этап Саюзнай лігі дэбатаў 2021.

Кантактная інфармацыя

• Адрас: г. Мінск, вул. Ленінградская, 20