12—14 ліпеня 2019 года адбыўся ўжо сталы добрай  летняй традыцыяй трэці турыстычны сплаў на байдарках для супрацоўнікаў ФМА, якія ўдзельнічаюць у спартакіядзе БДУ, а таксама іх дзяцей і сяброў. Арганізатарамі сплаву выступілі Васіль Андрэевіч Амялюсік, старшы выкладчык кафедры фізвыхавання і спорту БДУ, адказны за студэнцкі спорт на ФМА, а таксама дацэнт кафедры англійскай мовы эканамічных спецыяльнасцяў, член спартыўна-масавай камісіі БДУ Вольга Юр'еўна Шыманская. У гэтым годзе фінансавую дапамогу ў арганізацыі сплаву аказала Прафсаюзная арганізацыя работнікаў БДУ.

Маршрут пралягаў па рацэ Вілія і быў разлічаны на два хадавыя дні. Пасля першай начоўкі на маляўнічым беразе ў 3 км вышэй па плыні ад вёскі Камена каманда з 15 чалавек стартавала і прайшла міма Камена і Бакунькі да вёскі Сцешыцы – усяго каля 15 км, пераадолеўшы некалькі сур'ёзных завалаў. У другі дзень маршрут пралягаў пауз вёскі Кумельшчына і Костыкі з выхадам у Вілейскае вадасховішча каля вёскі Людвінава. Спакойная рака Вілія прыгатавала турыстам некалькі небяспечных сюрпрызаў. Так, на адным з участкаў велізарная хвоя, што рухнула з берага, цалкам блакавала шлях байдаркам. Але дзякуючы сіле і кемлівасці капітана паходу – Васіля Андрэевіча – перашкода была пераадолена. Прайшоўшы адлегласць каля 18 кіламетраў, сплаў фінішаваў каля вёскі Сосенка.

Акрамя ўдасканалення навыкаў веславання і кіравання байдаркай, турыстам прадставілася магчымасць прыняць удзел у шэрагу пазнавальных, забаўляльных і спартыўных мерапрыемстваў, падрыхтаваных арганізатарамі паходу. Так, у першы вечар у якасці цім-білдынга была праведзена квэст-гульня "Бананавая бліскавіца", у якой мелі поспех намеснік дэкана па навуковай рабоце Вольга Фёдараўна Малашанкава і дацэнт кафедры англійскай мовы эканамічных спецыяльнасцяў Алена Іванаўна Маркасьян. У ходзе пазнавальнай віктарыны па гісторыі веславання свае веды праявілі дацэнт кафедры міжнароднага права Юрый Аляксеевіч Лепяшкоў і старшы выкладчык кафедры германскіх моў Сяргей Вячаслававіч Палічэнкаў. Падчас другога дня вандроўцы з радасцю праявілі свае акцёрскія таленты ў тэатралізаванай гульні «Казка пра байдарку».

Праграма невялікіх спартыўных спаборніцтваў, падрыхтаваная Васілём Андрэевічам, выклікала вялікую цікавасць удзельнікаў паходу, асабліва падлеткаў, якіх было шасцёра. Камандам трэба было пераадолець «павуцінку», праявіць сябе ў дартс і стральбе з аўтамата для страйкбола. Спартландыя згуртавала ўдзельнікаў, а таксама дапамагла выявіць добрых стралкоў і кідальнікаў дроцікаў, якіх спартыўная каманда ФМА з задавальненнем запросіць да ўдзелу ў штогадовай спартакіядзе «Здароўе».

Усе ўдзельнікі сплаву засталіся задаволеныя, атрымалі зарад бадзёрасці і выдатнага настрою, вопыт згуртаванай каманднай працы і пераадолення перашкод, радасць ад сумеснага актыўнага адпачынку і здаровага ладу жыцця. Запрашаем усіх жадаючых да ўдзелу ў спартыўна-масавых мерапрыемствах ФМА і БДУ ў наступным навучальным годзе! Да сустрэчы на ​​спартакіядзе "Здароўе" і новых летніх сплавах!

Вольга Шыманская, дацэнт кафедры англійскай мовы эканамічных спецыяльнасцяў, член спартыўна-масавай камісіі БДУ

Кантактная інфармацыя

• Адрас: г. Мінск, вул. Ленінградская, 20